prezúvanie pneumatík

Prečo prezúvať penumatiky

Podmienky kedy a za akých podmienok je nutné mať obuté zimné pneu je stanovené v zákone. Keďže zákon je voľne dostupný a každý si ho môže overiť tak sa týmto zaoberať v tomto článku nebudeme. Témou bude rozdiel medzi vlastnosťami a konštrukciou letných versus zimných pneumatík.

Konštrukcia pneumatiky

Hlavným rozdielom letných a zimných pneumatík je zmes gumy, z ktorých sú vyrobené. Zatiaľ čo letná zmes je tvrdá, pri zimných sadách je to presne naopak. Preto je nutné meniť zimné pneu cca každých 5 rokov, aj keď nie sú zjazdené. Guma vekom tvrdne. Ak sú cez leto penu zle uskladnené – na priamom slnku alebo v teple, rapídne skracujeme ich životnosť. Priľnavosť sa znižuje a po pár sezónách môžu byť súce akurát tak na zberný dvor.

Rozdiel je aj vo vzorovaní povrchu pneumatiky. Letné pneu majú vzorovanie riedke. Pneu určené na zimu majú vzor hustý, tvorený malými lamelami, ktoré zvyšujú adhéziu a zlepšujú odvod vody a snehu. Prehriatím pneu riskujete stvrdnutie týchto malých lameliek a teda aj úplne zníženie funkcie pneumatík. Preto je nutné prezuť na letné vo vhodnom čase a nejazdiť s nimi dlhé trasy počas vyšších teplôt (nad 10°C). Samozrejme počas prechodného počasia kedy sú rána a večery zimné a teplota vystúpi na 10°C krátkodobo cez obed, si nechajte pokojne nazuté zimné pneumatiky.

Aká je vhodná veľkosť a šírka pneumatík na zimu?

Počas suchého a teplého počasia je vhodná čím väčšia šírka a čím väčší priemer, kvôli jazdným vlastnostiam a stabilite vozidla. Nezabudnite, že povolené veľkosti kolies a pneumatík máte uvedené vo veľkom technickom preukaze. Počas upršaného počasia alebo snehovej prikrývky sa do výhody dostávajú užšie a menšie kolesá, ktoré o čosi viac eliminujú šance šmyku a aquaplanningu. Ďalšou výhodou počas zimného obdobia, kedy sa na slovenských cestách objavuje množstvo výmoľov a jám, je že menšie koleso s vyššími gumami dokáže komfortnejšie odpružiť nerovnosti. Ideálne je vlastniť 2 sady diskov kolies. Pre letnú sadu mať väčší priemer so širšími gumami a na zimnú sadu presne naopak.

Pokuty za nesprávne obuté pneumatiky

Ak máte nazuté pneu na diskoch, ktoré nie sú určené pre Vaše vozidlo, teda nie sú zapísané v technickom preukaze, koledujete si o pokutu a dokonca Vám môže policajt vziať ŠPZ. Horším prípadom je nehoda, kde sa po preskúmavaní poisťovňou pozerá aj na kolesá. Tu môžu prísť na krátenie poistného plnenia, keďže to je mimo krytie PZP. Teda neuhradia Vám plnú výšku poistky.

Tags: No tags

Comments are closed.